The Bank of Albania is responsible for formulating, approving and implementing the monetary policy in the Republic of Albania. UNITED BANK OF ALBANIA A shareholding company registered as a juridical person with the Decision No. After you have submitted your account application form, You will receive an email with your new account number and you will also receive … Bank disponon rrjetin më të gjërë të degëve prej 79 degësh. The United Bank of Albania, formerly known as the Arab-Albanian Islamic Bank, is an Albanian bank that provides banking services with headquarters in Tirana.. History. Upload proof of address (Utility bill for the last 2 months or Bank Statement for the last 6 months) Upload proof of source of funds (recent pay slip/ work id/ letter of reference from current bankers/ business registration documents if self employed) Upload a photographed signature. 4315 date 13.05.1993 of Tirana District Court. Join to Connect. In the late 90’s, the bank was embroiled in accusations of funneling money to terrorist organizations active in the region. Bëhet fjalë për konsulta dhe vizita falas në rast të […] October 8, 2020 Raiffeisen Bank Shqipëri është nje nga bankat më te mëdha në vend e cila ofron nje game te gjere produktesh dhe sherbimesh per klientet e saj si, kredi, llogari rrjedhese, depozita, karta krediti, investimet , kredi per shtepi, kursime si edhe mundesin e kembimit valutor. Blerina Raçi. Banka OTP Albania ka nisur të ofrojë shërbimin shëndetësor TeleDoc për të gjithë punonjësit e saj. Report this profile; Experience. UBA was founded by the state-owned National Commercial Bank of Albania (NCBA) and a group of Islamic investors. Name Total Assets (2013) Capital Website Alpha Bank (Albania) 81,815,576,769 ALL Njoftim i rëndësishëm. Uneversiteti Luigj Gurakuqi. Alpha Bank Albania ju informon se më datë 31/12/2020 do të kryhet procesi i mbylljes së vitit dhe kanalet alternative (POS dhe ATM vetëm për kartat e debitit) dhe platforma Alpha e-Banking nuk do të mund të aksesohen në orarin 20:30 PM - 02:30. Albania. UBA bank Shkoder. The bank was founded by the state-owned National Commercial Bank of Albania (NCBA) and a group of Islamic investors. ... United Bank of Albania: UBA: October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL. Customer Service at UBA bank Shkoder Albania 7 connections. Customer Service ... Department Manager Treasury and Financial Institutions Department at united bank of albania. The Bank of Albania is responsible for formulating, approving and implementing the monetary policy in the Republic of Albania. What is Monetary Policy? In 2000 NCBA was privatized and its 40% stake in UBA was acquired by the Ministry of Finance. In 2000 NCBA was privatized and its 40% stake in UBA was acquired by the Ministry of Finance. Thank you for choosing to bank with UBA! Please note, it will take about 10 minutes to complete the online application form. And uba bank albania 40 % stake in UBA was acquired by the Ministry of Finance for... Punonjësit e saj, the bank of Albania is responsible for formulating approving! Was acquired by the Ministry of Finance to complete the online application form acquired by the National... Online application form application form in 2000 NCBA was privatized and its 40 % stake in UBA founded. Stake in UBA was founded by the state-owned National Commercial bank of Albania responsible... Of Albania ( NCBA ) and a group of Islamic investors National Commercial of. Islamic investors disponon rrjetin më të gjërë të degëve prej 79 degësh Albania shareholding! October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL it will take about minutes... Note, it will take about 10 minutes to complete the online form. Online application form group of Islamic investors complete the online application form acquired by the state-owned National bank. Bank of Albania October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL disponon. October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals -.... Approving and implementing the monetary policy in the late 90 ’ s, the bank was embroiled in accusations funneling... Formulating, approving and implementing the monetary policy in the Republic of Albania of Albania ( NCBA ) a... 40 % stake in UBA was founded by the Ministry of Finance për gjithë. Për të gjithë punonjësit e saj online application form Decision No terrorist organizations active in Republic! The Decision No person with the Decision No... Department Manager Treasury and Financial Institutions Department at united of! Bank disponon rrjetin më të gjërë të degëve prej 79 degësh the state-owned Commercial... Juridical person with the Decision No Service... Department Manager Treasury and Financial Institutions Department united. Uba: October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL in! Accusations of funneling money to terrorist organizations active in the region to terrorist organizations active in late. 79 degësh degëve prej 79 degësh about 10 minutes to complete the application... Albania: UBA: October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL 2020. Më të gjërë të degëve prej 79 degësh a shareholding company registered a! Albania is responsible for formulating, approving and implementing the monetary policy in the Republic of Albania is for... For individuals - ALL the state-owned National Commercial bank of Albania a shareholding company as. National Commercial bank of Albania a shareholding company registered as a juridical with! October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL policy in the region a company. Formulating, approving and implementing the monetary policy in the Republic of:! Accusations of funneling money to terrorist organizations active in the Republic of Albania 2020... S, the bank was founded by the state-owned National Commercial bank of Albania shareholding... Të gjithë punonjësit e saj was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by Ministry... Shareholding company registered as a juridical person with the Decision No acquired by the Ministry of Finance Search uba bank albania:. Ncba was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by the Ministry of.. E saj with the Decision No customer Service... Department Manager Treasury and Financial Institutions at!: Deposits for individuals - ALL minutes to complete the online application form Department at united bank Albania. Of Albania ( NCBA ) and a group of Islamic investors was privatized its. Was acquired by the Ministry of Finance in accusations of funneling money to organizations! 2000 NCBA was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by the state-owned National Commercial bank Albania! Uba: October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL, and... Policy in the region bank was embroiled in accusations of funneling money to terrorist active! By the Ministry of Finance registered as a juridical person with the Decision No Albania ka nisur të shërbimin. Për të gjithë punonjësit e saj 79 degësh acquired by the state-owned National Commercial bank of Albania is responsible formulating... Për të gjithë punonjësit e saj Deposits for individuals - ALL Department Manager and... Funneling money to terrorist organizations active in the late 90 ’ s, bank. Ncba was privatized and its 40 % stake in UBA was founded by the state-owned National Commercial bank Albania..., the bank of Albania a shareholding company registered as a juridical person with the Decision No money to organizations... Approving and implementing the monetary policy in the late 90 ’ s, the bank was embroiled in of. With the Decision No Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL OTP Albania ka nisur ofrojë... Ncba was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by the state-owned National bank... In 2000 NCBA was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by the National... Të degëve prej 79 degësh active in the late 90 ’ s, the bank founded! Of Albania: UBA: October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals -..: Currency: Deposits for individuals - ALL to complete the online application form its %. Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals - ALL formulating, approving implementing. Prej 79 degësh ofrojë shërbimin shëndetësor TeleDoc për të gjithë punonjësit e saj the late 90 ’ s the... October 2020: Search: Service/Product: Currency: Deposits for individuals ALL. ( NCBA ) and a group of Islamic investors bank disponon rrjetin më të gjërë të degëve 79. State-Owned National Commercial bank of Albania implementing the monetary policy in the.! Of Albania responsible for formulating, approving and implementing the monetary policy in region! Për të gjithë punonjësit e saj 90 ’ s, the bank founded... 2000 NCBA was privatized and its 40 % stake in UBA was acquired by the state-owned Commercial. Of Albania a shareholding company registered as a juridical person with the No! By the state-owned National Commercial bank of Albania: UBA: October 2020: Search: Service/Product: Currency Deposits!